Krajowa Administracja Skarbowa w ramach akcji Weź paragon przeprowadza kontrole i karze mandatami nieuczciwych przedsiębiorców O akcji - Weź paragon - Portal Gov.pl (www.gov.pl).
KAS zachęca do tego, aby konsumenci upominali się u sprzedawców o paragony fiskalne. Przypomina także, że prawidłowo wystawiony paragon ma charakterystyczne elementy, jak choćby napis, że jest to właśnie paragon fiskalny, NIP wystawcy, nazwę i adres punktu sprzedaży oraz centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy rejestrującej.
Obowiązek wystawienia paragonu ma zdecydowana większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym. Przedsiębiorca, który nie wydaje paragonów fiskalnych oszukuje swoich klientów. Pobiera od kupujących należny VAT, ale nie wykazuje go w ewidencji i zabiera do własnej kieszeni.
Przepisy dopuszczają oprócz paragonu papierowego, również możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu wezparagon.gov.pl
Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić możemy to zgłosić:
- w każdym urzędzie skarbowym,
- przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
- na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
- przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl/e-paragony.
W okresie I-V 2024 r. KAS przeprowadziła 21 167 nabyć sprawdzających – w 4379 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości (22,08%).
W ramach tych działań nałożono 4379 mandatów karnych na łączną kwotę 6 888 625 zł. Więcej na ten temat: https://www.pap.pl/aktualnosci/przestepstwa-paragonowe-szef-kas-przestrzega-konsumentow.